MYSTIQUE - Gundog Training Equipment

beta reflex
summer refreshment
waxed_collection
rubbered_leashes
new_yellow
neon_green
biothane
trawel_bowl
marking_stick
 

Our e-shop specializes mainly in promoting and selling products that are being made under the brand name Mystique® in our own factory. Our most significant goal is to produce and offer the goods of the highest quality to our customers´ satisfaction. On our offer you can find items like dummies, dummy bags & vests, game bags and vests, leads and collars, lanyards and other training accessories made from various materials such as leather, nylon or BioThane®.

Except for these, we also offer the products of the worldwide known brands like Acme® whistles, Dokken'sTM – deadfowl trainers, Chuckit® - various balls,toys and ball throwers, Pete Rickard® - game scents and SportDOG®  - plastic dummies.

The products on our offer are intended mainly for gundog training of retrievers, spaniels, pointers, setters, waterdogs, bloodhounds, scenthounds, sighthounds, terriers, etc.. But recently they have been becoming more and more popular also with the sports cynology supporters and other dog lovers if only for fun.

We are looking forward to our cooperation.

 

Aktuální novinky

Beta reflex obojky v naši nabídce!

Beta reflex obojky v naši nabídce!
27.09.2016Novinky

Vzhledem k tomu že se podzim blíží a venku je tma stále dříve a dříve, dovolujeme si Vám nabídnout obojky a neoprenové obojky z nového materiálu Biothane Beta reflex pro lepší bezpečnost vašeho psa. Biothane Beta reflex je měkčí, pružnější a příjemnější na dotek ve srovnání s Biothane GOLD. Může...

Více...

Impregnace vosk

Impregnace vosk
29.06.2016Novinky

Voskovaná bavlna je vysoce kvalitní tkanina, na její péči Vám nabízíme impregnační vosk. • obnovuje vodě odpudivost výrobků z povoskované tkaniny • prodlužuje jejich životnost • snadno se nanáší

Více...

Letní osvěžení! Nová barva píšťalky - Coral

Letní osvěžení! Nová barva píšťalky - Coral
26.05.2016Novinky

Světoznámý výrobce píšťalek značky ACME se rozhodl rozšířit svou nabídku o novou barvu modelu jednotónové píšťalky 210,5 a 211,5 - CORAL. Tato barva v tomto období nepřichází náhodně. Blíží se čas na dovolenou a barva je opravdu jedna z letních barev.

Více...

   
   acme       dokkens       chuckit       mystique       pete rickards       sportdog